Zielona Szkoła klasy 4a, 5a i 5b

W dniach 27-30 maja 2024 r. uczniowie klas 4a, 5a i 5b udali się na Zieloną Szkołę do malowniczo położonej w Tatrach miejscowości Małe Ciche. Program Zielonej Szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, górskimi wędrówkami i zabawami.
Wtorek upłynął na pieszej wycieczce do Doliny Kościeliskiej. Tam podziwialiśmy zapierające dech w piersiach górskie szczyty. Byliśmy też w bacówce, gdzie obserwowaliśmy proces wyrabiania oscypków. Z wielką przyjemnością wszyscy delektowali się regionalnymi przysmakami. Po obiadokolacji pojechaliśmy do Izby Regionalnej w Murzasichle na prelekcję o tematyce tatrzańskiej. Prelekcja prowadzona była przez pana Adama Gąsienicę w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju były przeplatane prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Po powrocie zjedliśmy pyszną pizzę.
Środa także obfitowała w atrakcje, ponieważ wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, z której rozpościerał się cudowny widok na Giewont i legendarnego Śpiącego Rycerza. Następnie z przewodnikiem udaliśmy się do multimedialnego Centrum Edukacyjnego. Oglądaliśmy ekspozycję przyrodniczą, czyli przestrzenne dioramy, kino 4D i największą w Polsce makietę Tatr. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy trening młodych sportowców na Wielkiej Krokwi. Potem udaliśmy się na Krupówki, gdzie zakupiliśmy pamiątki. Wieczorem przy ognisku odbył się występ uczniów naszej szkoły. Młodzież zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, indywidualnie i grupowo. Posmakowaliśmy pieczonej na grillu kiełbaski.
Ostatniego dnia chętni uczniowie uczestniczyli we Mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Małem Cichem. Trasa procesji do czterech ołtarzy udekorowana była zielonymi gałązkami i kolorowymi wstążkami.
Po śniadaniu spakowaliśmy się i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pogoda była wymarzona. Pobyt na Zielonej Szkole dostarczył niezapomnianych wrażeń, nowych doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Z nostalgią wspominamy przeżyte przez nas przygody w górach i już myślimy o kolejnej szkolnej wycieczce.