„Od rana siedzę na sądach…” Juliusz Słowacki „Balladyna”

W środę 4 kwietnia uczniowie klasy 7 a uczestniczyli w nietypowej lekcji  języka polskiego.  Klasa nr 74 zamieniła się w salę rozpraw w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie. Podopieczni pani Anny Gromackiej wzięli udział w rozprawie sądowej.

Na ławie oskarżonych zasiadła  Balladyna –  tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego. W rolę Balladyny wcieliła się Dominika Winecka. Miejsce za stołem sędziowskim  zajął  Czarek Jęcz.  W zespole prokuratorskim zasiedli: Franek Zakowicz, Krystian Mazurek i Ksawery Sołtys.  Linia obrony została opracowana przez Amelkę Rzęśnicką,  Anhelinę Voloshyna oraz Hannę  Zahrebelną.  Prokuratorzy sporządzili akt oskarżenia. Adwokaci włożyli wiele pracy w opracowanie planu obrony swojej klientki. Zespół prokuratorski przedstawił mocne dowody,  świadczące na niekorzyść oskarżonej. Na salę rozpraw zostali wezwani świadkowie, którzy byli przesłuchiwani przez prokuratorów i obrońców. Po wysłuchaniu mowy  prokuratora i mowy obrońcy, sędzia ogłosił wyrok. Oskarżona – Balladyna została skazana na karę śmierci.

W trakcie dramy siódmoklasiści mieli okazję poćwiczyć umiejętność zabierania głosu w dyskusji. Ponadto było to świetne ćwiczenie, które miało na celu powtórzenie wiadomości z lektury oraz  doskonalenie umiejętności sztuki  argumentacji.

Tablica informacyjna
Sala rozpraw