Akcja czytelnicza – „BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”

Szanowni Rodzice!

Jesteśmy nauczycielami bibliotekarzami i na co dzień zachęcamy Państwa dzieci do czytania. Wiemy jak dużo obowiązków mieli Państwo w ostatnim roku, więc nie proponujemy kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcemy tylko krótko zachęcić Państwa do udziału w akcji „Bilet powrotny do biblioteki” a tym samym do czytania dzieciom.

Każdy z nas zastanawia się, co możemy zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze to czytać je razem z nimi.

Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na trudne czasy.

Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień na telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.

Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie w skali całego życia czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształcenie, kreatywni, zajmują ważne stanowiska i więcej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli w Polsce ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie miała bardzo utrudnione szanse na skorzystanie z powyższych atutów.

Wystarczy czytać kilka minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszamy do czytania, współpracy z biblioteką i udziału w naszej zabawie „Bilet powrotny do biblioteki”.

Szkolne Bibliotekarki

BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI – Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Zapraszamy serdecznie do udziału w akcji czytelniczej z okazji październikowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, której celem jest zachęcenie uczniów do aktywnego korzystania z biblioteki szkolnej.

Jak wziąć udział?

Uczniowie otrzymają BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI !

Znajdują się tam ikonki a na odwrocie legenda z wyjaśnieniem jakie kategorie książek ilustrują. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii (np. przygodowa, o przyjaźni,detektywistyczna itp.). Po jej oddaniu nauczyciel bibliotekarz kasuje kolejną ikonkę na bilecie. Po skasowaniu całego biletu uczeń otrzymuje pamiątkowy dyplom.

Zachęcamy Rodziców do włączenia się w edukację dzieci poprzez udział w naszej akcji. Rozmowy z dzieckiem, zachęta do czytania lub zaplanowanie wspólnego czytania wypożyczonych książek będzie z pewnością dla dzieci dużą motywacją.